Новини
Колонка автора

Ігор БУРКУТ, політолог:

ОТРУЙНА ЗБРОЯ ПРОПАГАНДИ ОТРУЙНА ЗБРОЯ ПРОПАГАНДИНамагаючись підірвати Україну зсередини, Кремль постійно удосконалює пропагандистську зброю. На жаль, київське чиновництво своєю зажерливістю лише сприяє успіхові ворожої пропаганди, підриваючи віру простих українців у неминучість нашої перемоги. Масове розчарування у діях нинішньої влади є не менш небезпечним, ніж поразки на фронтах неоголошеної війни з Росією. Досить успішною для Кремля є ставка на використання в антиукраїнській пропаганді проросійських публіцистів з числа громадян України.

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Буковинська Маланка перетворилася у вульгарно-комічне дійство з кривляннями, ревіннями та непристойними жестами Буковинська Маланка перетворилася у вульгарно-комічне дійство з кривляннями, ревіннями та непристойними жестамиУже вкотре у Чернівцях відбувається велике дійство, яке досі чомусь називають «Маланкою». Цього разу воно повністю і остаточно загубило свою автентичність, народність і самобутність.
Маланка перетворилася у вульгарно-комічне дійство з кривляннями, ревіннями та непристойними жестами перебраних чоловіків і жінок.

Ігор БУРКУТ, політолог:

КОРУПЦІЯ РУЙНУЄ ДЕРЖАВУ КОРУПЦІЯ РУЙНУЄ ДЕРЖАВУНайстрашнішим ворогом Української держави нині є навіть не російський агресор, а корумпованість вітчизняної псевдо-еліти. На цьому постійно наголошують наші західні партнери, вимагаючи від офіційного Києва справжньої боротьби проти цього потворного явища, а не звичної імітації антикорупційних заходів. Відсутність такої боротьби ставить під сумнів саме існування нашої держави, а відтак є смертельно небезпечним для подальшої долі українського народу. До чого призводить масове невдоволення продажністю влади, демонструють приклади Ірану, де прокотила кривава хвиля народних виступів, і сусідньої Болгарії - де готується сепаратистський референдум.
Реклама
ЧАС у соцмережах

ОПИТУВАННЯ
Чи підримуєте ви АТО?
Так
Ні
Утримуюсь
Що, Де, Коли
Брифінг міського голови Олексія Каспрука сьогодні в 202 кабінеті.
«Громадянське суспільство в нових умовах: виклики, проблеми, перспективи"
Місце проведення: площа Центральна 7, конференц-зал КНТЕІ, ІІ поверх.
Реєстрація за номером телефону: 050-374-62-48 Ігор Кухарчук
в готелі "Буковина" (м. Чернівці, вул. Головна, 141) впродовж 23-24 та 25-26 січня 2018 року за участі представників Міністерства фінансів України та Проекту "Гендерне бюджетування в Україні" для представників фінансових органів міст, районів і об'єднаних територіальних громад буде проведено тренінги з питань гендерно-орієнтованого бюджетування, гендерної рівності та методики проведення гендерного аналізу бюджетих програм місцевих бюджетів.
Впродовж 23-24 та 25-26 січня 2018 року за участі представників Міністерства фінансів України та Проекту "Гендерне бюджетування в Україні" для представників фінансових органів міст, районів і об'єднаних територіальних громад буде проведено тренінги з питань гендерно-орієнтованого бюджетування, гендерної рівності та методики проведення гендерного аналізу бюджетих програм місцевих бюджетів.
в обласній державній адміністрації (каб. №418) відбудеться прес-конференція начальника управління культури облдержадміністрації Віри Китайгородської на тему: "Підсумки діяльності галузі культури області у 2017 році".
в прес-залу готелю «Буковина» відбудеться прес-конференція Анатолія Гриценка, лідера політичної партії «Громадянська позиція».
в сесійній залі міської ради скликається 48 сесія Чернівецької міської ради VІІ скликання. На розгляд засідання виноситься 52 питання.
у Чернівцях презентують книгу перекладачки, мандрівниці Ольги Мельник «Ship life. Сім місяців добровільного рабства», що вийшла у «Видавництві 21». Презентація відбудеться у Літературному целанівському центрі (вул. О. Кобилянської, 51) за участі авторки, а також журналіста, історика, літератора-дослідника, знавця тревелогів Юрія Чорнея. Модеруватиме літературознавець Інга Кейван.


Календар
«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Партнери

Гонихмарники

13-04-2013, 14:12 / Коментарів: 0
ГонихмарникиВасиль Бабух працює над книгою Буковинські унікуми, в якій розповідатиметься про унікальних буковинців.Буде там і розділ про буковинських гонихмарників

Гонихмарники
На Буковині з давніх давен подибувалися особистості, котрі володіли унікальними здібностями розганяти грозові хмари й своєю магічною силою захищати людей від руйнівних сил природних стихій. Вони завше були затребуваними й користувалися серед наших предків особливою повагою та визнанням.
У старі часи найбільш відомими гонихмарниками славилися села Зеленів, Кліводин, Долішній Шепіт та Селятин. На Кельменеччині даром гонихмарництва володів Василь Понич, а на Вижниччині - Данило Кирдилюк.
Хмари, під енергетичною дією цих мольфарів послушно покидали небозвід і відходили на ті природні роздолля, де шкоди від них не могло бути. Там вони з легкістю скидали свій страшний грозовий вантаж і спорожнені знову пливли своїм курсом.
У моєму селі Вікно, що на Заставнівщині, теж був свій гонихмарник – Микола Чарський. Багато літ тому я ще хлопчаком побачив його в дії.
Якось,коли над нашим селом почали котитися страшні грозові хмари, то мій дід, поклавши мене на воза, швидко помчав коней у бік садиби Чарських.
Там під старим горіхом якраз сидів той, кого дід розшукував. Був він схожим на чаклуна з прадавньої казки – з-під старої кучми звисали довгі посрібнілі патли,а обличчя облямовувала білосніжна борода.
Дід привітався й показав рукою на спохмурніле небо,промовивши:
-Треба щось робити, пане Чарський,бо он що на нас суне. А на полях вже дозрів хліб.
Старий мовчкома подався до стодоли, виніс звідти драбину й припер її до горіха. Його дружина тим часом побігла до хати й повернулася звідти з іконою та гілочкою засохлої після шуткової неділі верби. Чарський кинув галузку на стежку посеред обійстя , а сам з іконою тим часом поліз на драбину й став щось примовляти.На його шиї здулися жили.Так він повторив кілька разів. Потім звів до неба свої кістляві руки й гучно примовляти;Гей ви недобрі хмариська вступайтеся з неба, наші поля обминайте, у прірви глибокі град висипаайте. Молю вас, благаю, небом заклинаю!
Коли небом прокотилася блискавиця, дід опустився з драбини, пішов до сіней, взяв там до рук чорну-пречорну кочергу й кинув її на стежку, де лежала вербова галузка, принесена з церкви після вербної неділі.
Тим часом хмара повільно розвернулася й попливла на круті горби, покриті лісом.Там з неї нестримним валом посипалася крижана крупа. При світлі блискавиць було видно, як іскряться синювато-сизі кристали.
Чарський повільно зліз із драбини.Жили на його шиї вирівнялися. Він взяв зі штахетника намоклого рушника й притулив його до чола.
Мій дід вдячно потис гонихмарникові руку та вийняв зі свого пулярця грошову купюру і простягнув старому.На те Чарський сказав йому, що розганяє хмари не за вигоду, добро, мовляв, треба робити від щирого серця, без помислу про наживу.
…Мало свого гонихмарника й приміське село Чагор, що на Глибоччині.Звали його Тодор Мигалука. Він Під час виконання свого ритуалу він теж піднімався на драбину з іконою Іллі-громовержця й монотонно виголошував якісь заклинання. На підвіконні його хати в цей час тояла металева банка по вінця наповнена тліючою живицею та корою осокора.
Нині гонихмарники – велика рідкість у наших селах. Мабуть тому, що перевелися yjcs] того рідкісного дару і нема вже ким передавати його таємниці.
Чудово описав гонихмарника в дії письменник Михайло Коцюбинський у своєму знаменитому творі “Тіні забутих предків”.
"Мольфар.cтав проти хмари, одна нога наперед, і склав руки на грудях. Закинув назад бліде обличчя і вперся похмурим оком у хмару. Стояв так довгу хвилину, а хмара ішла на
нього. І раптом сильним рухом він кинув кресаню на землю. Вітер зараз звіяв її в
долину і підхопив на голові в Юри довге волосся. Тоді Юра підняв до хмари ціпок,
що тримав у руці, і крикнув у синій клекіт:
-- Стій! Я тебе не пускаю!..

-- Стій!..
І хмара раптом спинилась. Підняла здивовано край, сперлась, як кінь на задні
ноги, заклекотіла внутрішнім гнівом, одчаєм знесилля і вже просила:
-- Пусти! Де ся подіну?
-- Не пущу!
-- Пусти, бо гинем! -- кликали жалібно душі, згинаючись під вагою переповнених
градом мішків.
-- Ага! Тепер ти просиш!.. Я тебе заклинаю: іди у безвісті, у провалля, куди
коні не доіржуть, корови не дорікують, вівці не доблеюють, ворони не долітають,
де християнського гласу не чути... Туди пускаю тебе...
І дивна річ -- хмара скорилась, покірно повернула наліво і розв'язала мішки над
рікою, засипаючи густим градом зарінок. Біла завіса закрила гори, а в глибокій
долині щось клекотіло, ламалось і глухо шуміло..."
Мольфар Михайло Нечай теж належав до когорти гонихмарників. Якось мені випала нагода бачити його в цій ролі .Було це в Путилі під час гуцульського фестивалю. Масову оказію постійно псував рясний дощ.Але по обіді до Путили прибув дід Нечай і сказав присутнім, що спробує вгамувати стихію.Він взяв до рук свого гостроверхого хреста, повернув його в бік хмар та почав щось монотонно примовляти й крутити крисанею за годинниковою стрілкою. І через півгодини мжичка вщухла.На обрій викотилося сонце.Почала парувати вода з потоків та баюр.Свято знову завирувало.
Принагідно я вирішив розпитати Нечая про те, кого він вважає найавторитетнішими мольфарами карпатського регіону, на що той відповів:
Одним з найславетніших народних магів був буковинський чоловік Михайло Тарадуда.
Він був наділений особливими знаннями. Якось чабани розповіли мені, як вони, зустрівшись з ним, зізналися, що йдуть здалека і дуже зголодніли. Тарадуда попросив їх зняти капелюхи й піти за ним. Опинившись Біля мереки, що росла на узліссі, він звелів їм прикласти капелюхи до стовбура. Старий зняв з череса ножа і ввігнав туди лезо.З отвора полилося молоко.
Чабани втамували ним голод і подякували мольфарові за пригощання.
Тарадуда міг перетворюти камені в бринзу.
Таких магів зараз немає. Але згодом вони знову з’являться.
На Буковині, продовжив Нечай, було й кілька знаменитих мольфарок. Ці жінки теж володіли багатьма чаклунськими таємницями.
-Чому такі славні маги водилися саме на Буковині?
- Це дуже благодатна земля, відповів Нечай.- Невипадково її називають колискою талановитих людей.А справа в тому, що тут людям відчувають присутність багатьох природних стихій. Особливо потужним енергетичним центром є місцина, де Черемош зливається з Прутом. Саме тут явилися на світ Божий Василь Стефаник, Марко Черемшина,Іван Миколайчук та Володимир Івасюк. З цих земель походить і наймогутніший буковинський мольфар

Василь Бабух
СХОЖІ НОВИНИ:
Додати коментар
Ім'я:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть код: *
comments powered by Disqus
Loading...
© 2002 - 2013, всі права захищені. Використання (повне чи часткове) матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на chas.cv.uа в першому або другому абзаці, відкрите для індексування. Чернівецька газета "ЧАС"