Новини
Колонка автора

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Революцію у валізах не везуть Революцію у валізах не везутьНапевне, найправильніше рішення для себе і для інших прийняв президент України Петро Порошенко тоді, коли вислав з України лідера «Руху нових сил» Міхеіла Саакашвілі.

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Гнів людський. Починаються протести Гнів людський. Починаються протестиНаші владники дуже розгнівали український народ. В Україні починаються протестні акції.
І хто би що не говорив про те, що Міхо Саакашвілі не зможе вивести на вулиці тисячі людей, не вірте. Він уже виводить десятки тисяч. Через місяць-два виходитимуть сотні тисяч українців. Владі нічого не залишиться для власного порятунку, як оголосити дострокові вибори народних депутатів України.

Ігор БУРКУТ, політолог:

НАЗАД, У МИНУЛЕ? НАЗАД, У МИНУЛЕ?Ситуація на Сході України залишається дуже складною. Гинуть люди, руйнується довкілля. А світ продовжує розмови про "необхідність покарати порушника міжнародного права", проте переважно обмежується словами. Така ситуація була напередодні Другої світової війни, коли провідні держави Заходу з високих трибун засуджували нахабне порушення нацистською Німеччиною і фашистською Італією міжнародних домовленостей. Порушників навіть виключали з міжнародних організацій, як нині позбавляють Росію права голосу в Парламентській Асамблеї Ради Європи. Хіба це зупинило агресора? Ні! Чому ж світ знову повертається у минуле? А тому, що корупція роз'їдає не лише Україну.
Реклама
ЧАС у соцмережах

ОПИТУВАННЯ
Чи підримуєте ви АТО?
Так
Ні
Утримуюсь
Що, Де, Коли
у ТРК "Боянівка" (Хотинська, 43) відбудеться виставка-ярмарок голубів.
На заході будуть представлені спортивні та декоративні голуби, а також кури, індики, качки, гуси, кролики.
в кабінеті 202 міської ради відбудеться щотижневий брифінг міського голови Олексія Каспрука.
м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2, Червона зала Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбудеться семінар «Україна-НАТО: формула безпеки».
у приміщенні Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Михайла Івасюка відбудеться презентація книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис».
У пам’ять 4-ої річниці подій Революції Гідності у місті Чернівці на Центральній площі біля пам’ятника Тарасу Шевченку обласна організація ВО «Свобода», активісти профспілки «Студентська Свобода» та бійці ГО «Легіон Свободи» проводитимуть історичну реконструкцію Майдану.
Запрошуються «майданівці», бійці московсько-української війни та всі небайдужі до вшанування пам'яті "Небесної сотні" та загиблих Героїв, які віддали життя за Україну.
у Блакитній залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбудеться прес-конференція стосовно організації та проведення ІХ-го Міжнародного вокально-хорового конкурсу-фестивалю «Хай пісня скликає друзів».
23-27 квітня 2018 р. у рамках проекту «СХІД+ЗАХІД=МИР» відбудеться ІХ-й Міжнародний вокально-хоровий конкурс-фестиваль «Хай пісня скликає друзів» пам’яті першого космонавта України, Героя України, Почесного доктора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леоніда Каденюка.
у Блакитній залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбудеться прес-конференція щодо організації та проведення ІХ-го Міжнародного вокально-хорового конкурсу-фестивалю «Хай пісня скликає друзів».
скликається позачергова сесія щодо подолання вето міського голови чи підтвердження рішення міської ради, яким депутати зупинили спробу здавати комунальне майно в оренду на конкурсі у системіProZorro.Продажі.
в приміщенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Гулака-Артемовського Семена, 19) відбудеться розширена нарада за участю представників органів влади, роботодавців, профспілок, страхових експертів з охорони праці та засобів масової інформації по підведенню підсумків роботи управління з питань профілактики виробничого травматизму за 2017 рік.
у 105-му кабінеті Чернівецької міської ради відбудеться неформальний освітній захід – науковий лекторій 15х4 Chernivtsi 2.0.
(1-3 березня) у Центральному Палаці культури (пл. Театральна, 5) та (4 березня) в Медіацентрі Belle Vue відбуватиметься німецькомовний театральний фестиваль BRECHT.CZERNOWITZ.
В рамках Фестивалю виступлять театральні групи з Тімішоари (Румунія), Києва, Кременчука, Житомира, Запоріжжя та Чернівців. Також відбудеться серія майстер-класів для учасників Фестивалю за участі тренерів з Німеччини (Франк Бобран), Росії (Борис Лейнвебер) та Румунії (Ізольде Кобєц, Еніко Бленессі).

Календар
«    Лютий 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Партнери

Гепатит С в Чернівецькій області: експеримент на виживання

14-01-2013, 22:37 / Коментарів: 0
Гепатит С в Чернівецькій області: експеримент на виживанняПоширення інфекційних хвороб в країні – це виклик національній системі охорони здоров’я. Коли ж хвороба має високий відсоток хронізації, спричиняє рак та інші смертельно небезпечні недуги, - це вже виклик самій державі та її можливості створити безпечні умови для життя громадян.

Такою хворобою є вірусний гепатит С. Хронізація якого складає більше 80 %, а отже за відсутності вчасного лікування – руйнація печінки, цироз, рак. Діагностування та лікування хронічного вірусного гепатиту С (ХВГ С) дуже дороге. Більшість хворих не можуть собі дозволити від 700 грн. на аналізи крові, від 1500 грн. на аналізи печінки, від 3000 грн. в місяць на ліки.

Кошти на діагностику та лікування інфекційних хвороб мала б виділяти держава. Так, законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії» йдеться про право на охорону здоров"я. З метою забезпечення ефективного здійснення права на охорону здоров'я Україна зобов’язалась самостійно або у співробітництві з громадськими чи приватними організаціями вживати відповідних заходів для того, щоб, крім іншого: усунути, у міру можливості, причини слабого здоров'я; запобігати, у міру можливості, епідемічним, ендемічним та іншим захворюванням.

А статтею 49 Конституції України передбачено, що кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування і держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Також, згідно в офіційному тлумаченні положення частини третьої статті 49 в Рішенні Конституційного Суду йдеться, що у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається всім громадянам незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги.

У свою чергу Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», гарантує право на безкоштовний медичний огляд та обстеження осіб з інфекційними захворюваннями в державних та комунальних медичних установах (стаття 8 ) та право на безоплатність надання медичної допомоги особам, хворим на інфекційні хвороби, у державних і комунальних закладах охорони здоров’я та державних наукових установах (статті 10, 19).

Однак затвердженої державної програми досі немає і, скоріш за все, не скоро буде. Хоча ще навесні 2011 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію Державної цільової соціальної програми з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року, та й в розробленому минуло річ проекті Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми "Здоров'я - 2020: український вимір" йдеться про закупівлю лікарські засоби та вироби медичного призначення для хворих на хронічні гепатити. Але проект так і залишився проектом.

А в регіональних управліннях охорони здоров’я все кивають на те, що немає державної програми, а тому не буде й місцевої.

Однак, розуміючи безвихідність ситуації, під тиском громади або ж інших чинників, деякі регіони в України приймають регіональні програми, вишукують кошти на закупівлю ліків, безкоштовний скринінг населення, освітні програми тощо (на Закарпатті, в рамках реалізації обласної програми боротьби з інфекціями на 2012-2016 роки, вже закуплено препаратів для лікування хронічних вірусних гепатитів В і С на понад 2,6 мільйона гривень).

На жаль, в Чернівецькій області хворі на ХВГ С залишені владою напризволяще. Обласної програми немає. В 2008 році було створено Гепатоцентр. Але за всі роки його існування він є Центром лишень на папері. За хворими закріплені ліжка в інфекційному відділенні Чернівецької обласної клінічної лікарні. Ні гривні коштів на закупівлю ліків, обладнання, на розхідні матеріали, на діагностику не виділялось. При тому, що станом на 1 жовтня 2012 року в Чернівецькому обласному гепатологічному центрі, згідно відповіді на наш запит департаменту охорони здоров’я, офіційно зареєстровано 287 хворих з вірусними гепатитами В та С.

А для виділення коштів на Гепатоцентр потрібна обласна програма. Про її існування в обласному департаменті охорони здоров’я нам говорили протягом двох років. Однак на неодноразове прохання надати проект програми для ознайомлення ми отримували відмовки. Коли вже наш запит з проханням надати копію проекту, був проігнорований, ми в усній бесіді з виконавцем відповіді дізнались, що насправді, як такого, проекту програми немає, є лишень розрахунки. Бо, знову ж таки, немає державної програми, кошті і т.п.

Невтішним виявилось й те, що на 2013 рік Чернівецька ОДА прийняла рішення запровадити мораторій на розробку та прийняття нових регіональних програм, які не включені до Програми економічного і соціального розвитку області на 2013 рік. Програми з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів в області немає. А отже в 2013 розрахунки так і залишаться лишень розрахунками.

Варто наголосити, що проблема ХВГ не тільки в тому, що на його діагностування та лікування держава не виділяє кошти. В Україні відсутня реальна статистика захворювання. І хоча ще з червня 2009 року з метою удосконалення реєстрації хронічних парентеральних гепатитів 2 затверджений Наказ №378, який передбачає реєстрацію хронічних гепатитів В та С , реєстрація ХВГ відбувається дуже погано. Причина цього в тому, що лікарі не виконують наказ, а санепідемслужба не особливо того вимагає.

Показовим було те, що під час нещодавнього круглого столу, котрий відбувся в Чернівцях, лікарі та науковці говорили про кількість своїх хворих на ХВГ С, яких по суті виявилось більше, аніж офіційна статистика надана представниками з міської та обласної СЕС. Тільки в обласному Центрі боротьби з ВІЛ-СНІД хворих на ХВГ С більше в рази.

Тому нагальним є обов’язкова реєстрація хворих на ХВГ і, в результаті, отримання реальної картини захворювання. Так, після круглого столу, міська СЕС направила листи головним лікарям та начальнику міського управління охорони здоров’я про обов’язкову подачу термінових повідомлень усіх вперше виявлених випадків хронічних вірусних гепатитів. На наше звернення до обласної СЕС такого кроку не послідувало.

Потрібно посилити контроль СЕС за виконанням Наказу МОЗ про реєстрацію хворих на ХВГ В і С (що, власне, і передбачено Наказом).

Окрім того, у зв’язку з небажанням влади приймати нові регіональні програми, потрібно включити компонент вірусних гепатитів у вже існуючі обласні програми з профілактики та боротьби з ВІЛ-СНІД та туберкульозом. Перший крок уже зроблено – компонент профілактики вірусних гепатитів таки включили в обласну програму з первинної профілактики ВІЛ-СНІД. За резолюцією круглого столу домовлено, що на Координаційній раді з питань протидії епідемії ВІЛ-СНІДу та туберкульозу при ОДА буде створено робочу групу з питань вірусних гепатитів, яка рекомендуватиме включити компоненту вірусних гепатитів до вже існуючих програм з боротьби проти ВІЛ-СНІД. Компонент з профілактики вірусних гепатитів В і С було обіцяно приєднати до інформаційно-просвітницьких кампаній, котрі регулярно здійснює Чернівецький обласний Центр здоров’я.

Зрозуміло, що справа не зрушиться з місця, якщо хворі не почнуть згуртовано вимагати від держави підтримки та лікування. Громадські організації, які відають цими питаннями (в Чернівецькій області це дві НГО: «Життя заради життя» та «Нова сім’я»), повинні більш активно залучати хворих на ХВГ та їх родичів до адвокації проблем гепатиту С.

Також ми запропонували хворим на ХВГ С писати до департаменту охорони здоров’я ОДА заяви з вимогою вжити необхідних заходів реагування та забезпечити конкретним хворим можливість на безоплатній основі зробити необхідні медичні обстеження та, у разі необхідності, пройти інтерферонову терапію. Зразки заяв можна отримати за цим посиланням. Такі ж зразки ми роздали лікарям-інфекціоністам та гастроентерологам, котрі були присутні на круглому столі, а також журналістам під час інших заходів, аби ті їх поширювали.

Окрім того, в процесі розслідування проблеми, спілкування з науковцями та медиками, ми виявили, що деякі кошти держава таки виділяє на лікування хворих гепатитом С, в тому числі з Чернівецької області. Так, як повідомили в Національній академії медичних наук України, між президентом академії та головою Чернівецької ОДА Михайлом Папієвим підписана угода про співробітництво, згідно з якою з Чернівецької області хворі можуть скеровуватися до установ академії на безоплатне лікування. І, наскільки відомо, в прийнятому бюджеті на 2013 рік (додатки) закладено кошти на бюджетну програму "Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій, спеціалізована консультативно-поліклінічна допомога, що надається науково-дослідними установами Національної академії медичних наук України". У рамках цієї бюджетної програми у 32 установах Академії планують пролікувати 144,5 тис. хворих, в тому числі й хворих на гепатит С. На жаль, процедура «потрапляння» до списку обраних, незрозуміла. Тому ми скерували запит до департаменту, аби нам це роз’яснили.

Насправді ж, наразі нагальною проблема є об’єднання хворих навколо проблеми відсутності безкоштовного діагностування та лікування. Адже хвороба – це не ідеологія, навколо якої гуртуються люди. І, якщо пригадати шлях, який пройшли хворі на ВІЛ-СНІД до визнання державою епідемії цієї недуги, то від відособленості до адвокації своїх прав може пройти не один рік.

А за даними ВООЗ кількість хворих на ХВГ В і С вже в 14-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Про це йдеться в тій самій затвердженій Кабміном Концепції Державної програми. І саме вірусні гепатити в Україні за ступенем негативного впливу на здоров'я населення займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. ХВГ С інфіковано біля 3% громадян України, що складає близько 1 170 000 осіб. Згідно з прогнозами, за 10-20 років смертність від вірусного гепатиту С і його наслідків зросте утричі. Природне протікання хвороби (від інфікування до розвитку цирозу печінки) без належного лікування займає від 10 до 15, а іноді й до 5 років.

Тому діяти треба якомога швидше. І вимагати дій від місцевої влади.

Надія ВІРНА

в рамках освітньої програми "Розуміємо права людини"
СХОЖІ НОВИНИ:
Додати коментар
Ім'я:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть код: *
comments powered by Disqus
Loading...
© 2002 - 2013, всі права захищені. Використання (повне чи часткове) матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на chas.cv.uа в першому або другому абзаці, відкрите для індексування. Чернівецька газета "ЧАС"