роздрукувати цю сторінку Друк сторінки

 

 

   

  Як використовує уряд ПСД бюджетні кошти

  Для всіх урядів після революції відносини з румунами із-за кордону залишаються табу, особливо під час виборчих кампаній. Для уряду А. Настасе румуни сусідніх країн були на першому місці. Для того, щоб краще зрозуміти їхні проблеми у румунському уряді існує управління з питань румунів при МЗС Румунії, а також Департамент з питань румунів під керівництвом держсекретаря  Т. Корлецяну, який одночасно є прес-секретарем ПСД (Соціал-демократична партія Румунії). Останній багато раз вихвалявся своїми досягненнями в цій галузі.

  У департаменті під керівництвом Т. Корлецяну працює багато експертів, окремі з яких ледве закінчили університети. Проте в цьому департаменті працює багато діячів, колишніх лідерів студентського руху з країн, які були протагоністами деяких критичних матеріалів румунської преси останніх років. Про цих «експертів», про їхні нові досягнення в підтримці румунів за кордоном ми далі  розповімо.

   

  Передслів’я

   

  Віорел Бадя, колишній державний секретар, сьогодні є... експертом. У результаті деяких перевірок, які були зроблені раніше перевірчою службою прем’єр-міністра, було встановлено, що він незаконно придбав квартиру по вулиці ґенерала Бертло, 7, поверх 1, сектор 1. У тайниках уряду тодішні та сьогоднішні експерти В. Бадя, Крістіан Урсе, Юстініан Фокша та ін. «забули» матеріальні цінності на суму близько 1 млрд. лей, виділених для румунів з-за кордону. Щодо їхніх закордонних візитів, ніхто не цікавиться, куди та з якою метою вони їдуть, чому живуть у найдорожчих готелях і т.д. Але все одно румунський платник податків за це все платить.

   

  Патріотизм з вигодою

   

  2000 року преса писала про співробітництво між ДПРЗ через центр Е. Хурмузакі (заснований законом №150/1998р. щодо підтримки румунських громад за кордоном і очолюваний Ромео Мошою) та ХДАРУ, який представляв самопроголошений віце-голова Костянтин Ковальчук, контраверсійний боксер з 10-ма класами. Останній був уплутаний у багатьох незаконних справах, зокрема в отриманні хабарів при направленні студентів етнічних румунів України до Румунії, направленні дітей з Чернівців на відпочинок до Чорного моря і т.п. Причому селекція здійснювалася, з огляду на надану суму батьками. На той час для тих із ДПРЗ існувало тільки одне румунське товариство ХДАРУ та один румун Ковальчук. Ті інші румунські товариства України, які не могли робити з патріотизму вигоди і не ділилися з «експертами», були повністю іґноровані. За фінансової підтримки ДПРЗ Ковальчук засновує в Чернівцях двомовне видання «Лумя-світ» дуже низької якості. У той же час Крістіан Урсе, «експерт» ДПРЗ, був затриманий українськими митниками під час виїзду з України, тому що «забув» задекларувати 600 доларів, «кишенькові кошти», які залишилися внаслідок його мандрів по Чернівцях.

   

  Обмани на мільярди

   

  Після серії статей, які були надруковані у виданнях      «Кур’єнтул», «Академія Кацавянку», така особистість, як Костянтин Ковальчук і товариство ХДАРУ зникли з числа румунських патріотів Чернівців. Разом з Ковальчуком зникла квартира з буковинського центру (вартість 25 - 30 тис. доларів), куплена за гроші уряду Румунії для двомовного видання «Лумя-світ»: всі меблі редакції, 4 сучасних комп’ютери, 2 ксерокси, 3 принтери, 2 супутникові антени, 3 цифрових апарати, 2 відеокамери і т.п. Усі ці цінності були «приватизовані» керівництвом альянсу й розподілені між окремими особами, а в Бухаресті ніхто не запитав, куди пропало близько 1,5 млрд. лей. У той же час у Чернівцях зникла філія центру  Е. Хурмузакі, інститут, який ніколи не був леґалізований в Україні, проте, зник разом зі всією нерухомістю й апаратурою на суму в десятки тисяч доларів. Якщо б румунські журналісти не привернули увагу, не знаємо скільки податків платив би ще румунський народ. Всупереч цим фактам всі «експерти» ДПРЗ залишилися на своїх посадах. Можливо, і зарплату їм підвищили.

  З того часу минуло 4 роки. Румунія вступила до НАТО й завершує переговори щодо вступу до ЕС. Уряд Нестасе тяжко бореться з корупцією, а Тітус Корлацян залишився на своїй же посаді. За цей час кошти, які залишилися у Чернівцях внаслідок «приватизації» матеріальних цінностей ХДАРУ, закінчилися. Експерти з Бухареста знову захотіли підтримати своїх друзів з Чернівців. К. Ковальчук і ХДАРУ були дискредитовані, тому їхні колишні колєґи, члени ХДАРУ, які звикли до коштів з Бухареста, почали діяти. 27 січня 2003 року управління юстиції Глибоцького району реєструє нове товариство - Буковинський незалежний центр актуальних досліджень, єдиний код реєстрації 26035757. Засновниками цієї громадської організації є лікар-анестезіолог І. Крецу, А. Божеску, її чоловік М. Божеску та П. Постевка. Можливо, це є простим збігом, проте всі ці старі друзі «працювали» пліч-о-пліч багато років з ...   К. Ковальчуком у рамках керівництва ХДАРУ, де разом поділяли «і погане, і добре», а особливо кошти, комп’ютери, шкіряні крісла та інші матеріальні цінності ДПРЗ. Після кількох років існування вся діяльність цього центру (фактично, маленька сімейна справа) зводиться до кількох декларацій, підписаних виконавчим головою Аурікою Божеску. Проте кошти з Бухареста йдуть масово. У центрі містечка Глибока було придбано велике приміщення, розташоване по вулиці Першотравневій , 2а, де був зроблений дорогий ремонт за рахунок платників податків з Румунії. Центр має свій рахунок № 260063174 у філії банку «Аваль» смт. Глибока, проте кошти прямою дорогою йдуть до кишені. Щонайменше раз на місяць центр відвідується експертами ДПРЗ Юстиніаном Фокшою та Крістіаном Урсе. Ці особи приносять кошти (для ... фарби, м’яких крісел, салямі та горілки), у той час, коли румунські школи мають велику потребу в румунських підручниках і літературі. Після того, як румуни України втрачають свої місця на виборах до парламенту, А. Божеску та П. Постевка, великі борці за права румунської меншини, продаються українській владі та отримують срібняки Іуди - призначаються на посади в державній адміністрації: пані Ауріка - заступником голови, а Постевка - головою секретаріату.

   

  Уряд Румунії підтримує закриття румунських шкіл

   

  Центр проводить моніторинг дотримання прав румунських меншин українською владою. Тобто А. Божеску, державний службовець, проводить моніторинг своєї ж діяльності... за допомогою центру за кошти уряду Румунії, тобто самої ж себе. Саме вона є відповідальною за навчальний процес, а її чоловік є інспектором районного відділу освіти. Вони  успішно реалізують рекомендації №1/9-389 «Щодо вивчення українською мовою «Історії України та географії», затверджені Міністерством освіти та науки України. Після шаленого тиску на директорів шкіл і викладачів вони були впроваджені в життя. Так, з благословення пані А. Божеску, яка є купленою урядом України та фінансована урядом Румунії, були закриті школи Чернівецької області. За ці 3 роки румуни втратили 5 шкіл!

   

  Патріотизм з вигодою

   

  Проте апетит приходить під час їжі. Божеску має квартиру в Глибоці. Адміністрація, де вона „важко” заробляє свій хліб разом з чоловіком, знаходиться також в Глибоці, і там же розташований Буковинський центр. Туди й назад, вона щодня долає відстань у 2 км. Важко,чи не так? Проте приїжджав ще один раз пан «експерт» Ю. Фокша з Бухареста. Приніс мішок коштів, попив горілки та й поїхав. А Центр купив новеньку машину. 6 травня 2004 року Буковинський центр став власником нової автомашини російського виробництва «Волга” „ГАЗ-31105" (номер 31105040012087, номер двигуна 40620Д43057891) білого кольору з державними номерами 03685 МР, яка була зареєстрована глибоцькою міліцією 2 червня 2004 року. Автомобіль є власністю центру, тобто колективною власністю  засновників. Був придбаний у фірми «Автоінвестстрой» м. Чернівці за в 48 тис. гривень (близько 9800 доларів США). Вночі автомобіль перебуває у приватному гаражі Божеску по вулиці Польовій, 19. Автомобіль центру або, краще сказати, сім’ї Божеску є дороджчим за ... автомобіль голови Глибоцької РДА. Тобто уряд Румунії є багатшим за уряд України. Невже громадяни Румунії за це платять податки? На ці кошти можна було б забезпечити якісними підручниками з усіх предметів 1 - 4 класи 82 румунських шкіл Чернівецької області. Книги, готові до видання, чекають свого часу у видавництвах «Прут» та «Александру чел Бун» м. Чернівці. Проте, кошти не доходять до видавництв. Вони доходять тільки до центру, тобто до сім’ї Божеску. Подружжя є державними службовцями та разом заробляє близько 150 доларів. У серпні 2004 року Ауріка Божеску придбала для своєї доньки, студентки одного з інститутів м. Чернівці, 2 кімнатну квартиру на суму близько 30 - 35 тис. доларів по вулиці Стасюка, 7. Ці кошти можна було б накопичити  тільки протягом 20 років. Їхнє щастя в тому, що в Румунії є така організація як ДПРЗ. Скільки коштів за таких умов заробляють «експерти» департаменту? Кілька етнічних румунів, яких пані Божеску найняла для збору інформації у румунських населених пунктах отримали по 20 доларів за 6 місяців роботи, за що розписалися. Таким чином, було зекономлено кошти на бензин, або на ще одну квартиру?

   

  Замість прикінцевого слова

   

  Не одноразово під час розмови з письменниками та іншими діячами культури з Буковини чула про байдужість уряду Румунії, який залишається глухим при порушенні прав українською владою та недотриманні прав автохтонних румунів. Авторка питає себе: невже румунські платники податків згідні з тим, як витрачаються їхні кошти для підтримки кровних братів з-за кордону?

   

   

  Марія Попеску

   

  закрити вiкно