Новини
Колонка автора

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Хто буде новим губернатором Буковини? Хто буде новим губернатором Буковини?Якщо ви, шановні читачі, не ходили на засідання колегії Чернівецької ОДА, то не ходіть туди ніколи. Бо нічого там корисного і цікавого не знайдете.
Один раз мені довелося там бути. Потрапив я туди ніби у часи розвинутого соціалізму.

Олександр КОЖОЛЯНКО, етнолог, доктор історичних наук:

Другий український Великдень Другий український ВеликденьВеликдень для людей усіх конфесій є одним з найбільших свят року. Коріння цієї традиції сягає сивої давнини, язичницької доби. Рахманський Великдень святкують у середу четвертого тижня по Великодні (Преполовеніє- Права середа), коли припадає половина (25 днів) часу від Великодня до Тройці).

Георгій КОЖОЛЯНКО, доктор історичних наук, професор, голова Буковинського етнографічного товариства:

Український народний герой Устим Кармелюк Український народний герой Устим Кармелюк «Беріть золото, хай діти ваші не плачуть…Як мене вб’ють, споминайте Кармалюка»

В українців є багато народних героїв. Серед них - Устим Кармелюк, Олекса Довбуш, Іван Ґонта, Максим Залізняк, Іван Богун, Степан Бандера, Роман Шухевич та ін. Всі вони виступили проти ворога українців і гідно боронили свій народ.
Реклама
ЧАС у соцмережах

ОПИТУВАННЯ
Чи підримуєте ви АТО?
Так
Ні
Утримуюсь
Що, Де, Коли
 "ПОДАРУЙ ДИТИНІ ЖИТТЯ"
В рамках проекту «Запровадження громадського (партиципаторного) бюджету, як механізму прямої демократії та інструменту активізації громад у Чернігівській, Хмельницькій, Чернівецькій та Вінницькій областях» відбудеться підсумковий круглий стіл «Громадський бюджет в містах та громадах Чернівецької області. Виклики та можливості»
Місце проведення: пл.Центральна,7, конференц зал ЧНТЕІ
у малій залі засідань облдержадміністрації (каб. 301) передбачається зустріч голови Чернівецької обласної державної адміністрації Олександра Фищука з активом громадських організацій чорнобильців Буковини.
о 12.00 на Центральному кладовищі Чернівців відбудеться мітинг-реквієм, присвячений 32-й річниці Чорнобильської трагедії.
вул. Університетська, 20 відбудеться прес-конференція на тему: «Міський голова, виконавчі органи чи депутати – хто у Чернівцях працює найбільш публічно? Результати вимірювання Індексу публічності 2017».
у БДМУ, вул. Ю. Федьковича, 15 відбудеться Всеукраїнський правовий диктант.
25 квітня о 14.30
в приміщенні обласної державної адміністрації (каб. №301) відбудеться презентація інвестиційних паспортів об'єднаних територіальних громад області за участю керівництва облдержадміністрації, народних депутатів України та очільників ОТГ Буковини.
у Чернівцях, конференц-зала готелю «Буковина» відбудеться Антикорупційний Форум для громадських активістів та журналістів Західного регіону.
Чернівецька обласна організація політичної партії «Рух нових сил М.Саакашвілі» проводитиме акцію протесту з вимогою відставки президента України П.Порошенка через катастрофічне погіршення соціально-економічного стану держави, масове зубожіння народу та засилля корупції в Україні, а також відставки голови Чернівецької ОДА Фищука О.Г., Чернівецького міського голови О.Каспрука за незадовільний стан соціального забезпечення населення та жахливий стан доріг в місті та області у вигляді автопробігу вулицями міста та мітингу-протесту біля приміщення Чернівецької ОДА та біля будинку Чернівецької міськради.

Початок автопробігу:
в ТРГК «Сонячна Долина» с. Бояни Новоселицького району відбудеться міжнародний захід - Засідання Ради Єврорегіону Верхній Прут», який об’єднує прикордонні регіони Румунії, Молдови та України з метою тісного економічного співробітництва, спільного вирішення проблем екології, інфраструктури тощо.
5-6 травня
у Літньому театрі відбудеться великий концерт пам’яті Володимира Івасюка – легендарного композитора-виконавця, поета, одного з фундаторів української національної масової музики.
18 травня о 19.00

Календар
«    Квітень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Партнери

Національний герой ІВАН БОГУН

12-04-2018, 10:32 / Коментарів: 0
Національний герой ІВАН БОГУН 19 березня 2018 р. у Варшаві відбувся антиукраїнський мітинг, де було спалено портрети українських героїв Степана Бандери і Юрія Шухевича. Можна було б на цю недружню акцію поляків не звертати увагу. Але спалення портретів відбулося у присутності депутата польського Сейму Роберта Вінніцкі. Відповідно, це вже була акція державного масштабу. Мітинг організований парламентською партією «Рух народний». На мітингу були присутні члени організацій «Національно-радикальний табір», «Всепольська молодь». Мітингарі вимагали від уряду Польщі «кардинальних змін своєї політики стосовно Києва».

Зрозуміло, що ця дія - на користь Кремля, коли він захопив Крим і веде війну на Сході України, бажає поновити російську імперію. Замість того, щоб добре вивчити і дослідити історію польсько-українських відносин від середини середньовіччя, дослідити антиукраїнську діяльність Пілсудського і інших «героїв» Польщі, у центрі столиці організовано спалення портретів українських героїв. Отож, є потреба більше знати українцям про своїх героїв, про їхню боротьбу за незалежність України.

Одним з найвидатніших військових діячів українського народу періоду боротьби проти шляхетської Польщі є козацький лицар, кальницький полковник Іван Богун - безмежної відваги воїн, талановитий полководець, блискучий майстер польових боїв і захисту українців.
Він був сином Федора — жителя містечка Бубнева (тепер село Бубнівська Слобідка, Золотоніський район). Рід Івана Богуна був козацького походження. Він був учасником визвольних (козацько-селянських) повстань 1637-38 років проти поляків, робив наїзди на прикордонні землі московського царату, брав участь у військових походах проти кримських татар та переймав їхні торгові обози до Московії. У 1648 році Богун став одним із сподвижників гетьмана Богдана Хмельницького і, згідно з «Реєстром Війська Запорізького 1649 року», значився серед козаків Чигиринського полку.

1650 року за організаторські здібності та військовий талант Івана Богуна призначили кальницьким полковником. Він був високоосвіченим, розумним та хоробим полководцем. Як справжній патріот, він душею і тілом переживав за долю України та боровся за неї. Без вагань відмовився від титулів та багатств, що пропонували йому поляки, та підтримав визвольну війну проти Польщі 1647–1654р.р., яку під проводом Б.Хмельницького розпочав український народ.
З початком визвольної війни полковник Іван Богун очолював Вінницький полк, який стояв на захисті західних кордонів. Їм довелося одними із перших зіштовхнутись з ворогом та зупиняти його. Незважаючи на чисельну перевагу поляків, полк Богуна відважно та навіть нахабно стримував навалу супротивника. Одного дня полковник разом із своїм малочисельним загоном пішов в атаку на шляхту. Коли козакам довелось відступати до річки Буг, польські війська пішли на переріз, вийшовши на кригу. Але козаки заздалегідь прорубали лід, прикрили «пастки» снігом. Значна частина польського війська каменем пішла під воду.

Далі були успішні для українців битви під Берестечком, під Батогом. Але поляки не заспокоїлись. Навесні 1653 року польський король Ян Казимир вдруге посягає на українські землі. Та цього разу він відправляє з військом Стефана, який спалює українські села, полишаючи після себе руїну. Але Іван Богун вміло заманив польське військо до Монастирища та вщент розгромив його.

Разом із своїм Вінницьким полком Іван Богун бере участь у історичних битвах, проявляє славетну мужність, силу духу та відвагу. Талант полководця, численні бойові перемоги та любов до Батьківщини зробили його легендою ще за життя. Вороги вояка боялись, а союзники поважали та шанували. Іван Богун понад усе любив Україну, тому у політичних суперечках відстоював її незалежність до останнього подиху. Богун засуджував поступки полякам у зменшенні реєстрових козаків, а у 1654 році не визнав рішення Переяславської Ради про зверхність Москви.

17 лютого 1664 року біля Новгорода-Сіверського, край села Комань від рук польських окупантів загинув прославлений козацький лицар Іван Богун.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року №490 «Про реформування військової освіти» на базі Київського суворовського військового училища утворено Київський військовий ліцей ім. Івана Богуна. У 2007 році Національний банк України випустив пам'ятну монету на честь Івана Богуна.
У багатьох містах України є вулиці, названі на честь Івана Богуна

Пам’ятники герою споруджені у Вінниці, Жовтих Водах, Боярці, Чигирині, Новгород-Сіверському. Знято кінофільми: Гетьман (2015) режисера Валерія Ямбурського, Вогнем i мечем (1999) режисера Єжи Гофмана. Український письменник Павло Загребельний присвятив Івану Богуну історико-психологічний роман «Я Богдан». Ім'я відважного героя отримували різні збройні формуванняи України.

Але є один вічний пам’ятник Івану Богуну – це висока гора над Десною, де пролилась священна кров Героя, яку народ назвав Івановою горою. Там, лежав камінь із написом “Тут спочиває полковник – наказний гетьман Іван БОГУН”. В період приходу з Росії “визволителів” цей камінь добрі люди заховали глибше, пересунули убік, щоб комуністи не поглумились над останками Героя. Зараз на могилі стоїть високий дубовий хрест і пам’ятний знак – Могила Івана Богуна,
Іван Богун був тим українським героєм, козаком-характерником, неспокійний дух якого живе і досі та пекучим вогнем вривається в душу воїнів, які борються за незалежність та волю України.
СХОЖІ НОВИНИ:
Додати коментар
Ім'я:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть код: *
comments powered by Disqus
Loading...
© 2002 - 2013, всі права захищені. Використання (повне чи часткове) матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на chas.cv.uа в першому або другому абзаці, відкрите для індексування. Чернівецька газета "ЧАС"