Новини
Колонка автора

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Ольга Кобевко: «Депутати – це не раби на фазенді Івана Мунтяна» Ольга Кобевко: «Депутати – це не раби на фазенді Івана Мунтяна»Депутат Чернівецької обласної ради Ольга Кобевко виступила на сесії з різкою критикою буковинської влади. Однаково дісталося як Фищуку, голові ОДА, так і Мунтянові, голові облради.

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Сміття політичне у Чернівцях Сміття політичне у ЧернівцяхПолітика в Україні – це велике і смердюче сміття. Воно одних виносить на вершини, інших кидає у політичну безодню. Ще недавно мер Львова Андрій Садовий вважався єдиним конкурентом Порошенкові на виборах президента України. І тут з’явилося сміття. Воно не тільки у Львові, а й по всій Україні похоронило рейтинги Садового і викинуло його на маргінал політики.

Ігор БУРКУТ, політолог:

МАНІПУЛЮЮТЬ ІСТОРІЄЮ МАНІПУЛЮЮТЬ ІСТОРІЄЮВпродовж багатьох років Польща виступала в Європі адвокатом України. Нині ситуація різко змінилася: низка польських політиків почала вимагати від нашої держави змінити політику національної пам'яті й прийняти той варіант історії українсько-польських відносин, який сучасна Варшава вважає "єдино вірним". А цей варіант дивним чином майже збігається з історичними стереотипами, що проповідує путінська Москва...
Реклама
Стабилизатор напряжения для дома и стабилизаторы напряжения для дачи.
ЧАС у соцмережах

ОПИТУВАННЯ
Чи підримуєте ви АТО?
Так
Ні
Утримуюсь
Популярне за тиждень
Що, Де, Коли
у Чернівецькому центрі розвитку місцевого самоврядування (вул. Університетська , 20) [b]обговорюватимуть реформу децентралізації в Україні. [/b]
у приміщенні Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування (вул. Університетська, 20) відбудеться прес-клуб "Три роки децентралізації: підсумки та виклики" за участі одного з творців даної реформи Юрія Ганущака, експерта Реанімаційного Пакету Реформ.
в Чернівецькій обласній Філармонії ім. Д. Гнатюка відбудеться урочистий фінальний захід Року відзначення на Буковині 500-річчя Реформації за участі представників крайової влади.
за ініціативи Чернівецької міської організації ВО «Свобода» та фракції ВО «Свобода» у Чернівецькій міській раді (зала №105) буде проведена зустріч заступника Хмельницького міського голови свободівця Андрія Бондаренка з громадськістю міста Чернівці.
Тема зустрічі - озвучення практики розвитку міських структур міста Хмельницького для покращення якості життя його мешканців «Міський публічний простір як родзинка регіону. Успішний Хмельницький – успішна область».
Центральна площа,1, сесійна зала скликається позачергова сесія міської ради щодо подолання вето міського голови по земельним ділянкам.
21 грудня 0 18:30 в органному залі відбудеться святковий концерт В очікуванні Різдва.
в холі офісного центру КОЛЬПІНГ за адресою вул. Гонти 20 відбудеться тренінг з невідкладної допомоги..
З собою мати зручний одяг, гарний настрій та бажання навчатись!
За додатковою інформацію звертайтеся за телефонами:
тренер Олександр 050-580-37-12 , Ігор 050-438-30-80,( kolping12345@gmail.com) або пишіть на сторінку заходу https://www.facebook.com/events/714227068783358/?active_tab=discussion
Для участі, обов’язково зареєструйтеся за посиланням: https://goo.gl/j1SV9h


Календар
«    Грудень 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Партнери

Громадськість відзначила річницю Буковинського віче

3-11-2011, 11:47 / Коментарів: 0
Громадськість відзначила річницю Буковинського вічеСьогодні зо три десятки громадських активістів та представників грмомадських організацій ходою до пам’ятника Буковинському куреню відсвяткували 93-тю річницю Буковинського віче.

Громадськість відзначила річницю Буковинського вічеВід учасників заходу вкотре прозвучала вимога гідно вшанувати пам’ять одному з творців Віче та першого українського бургомістра Чернівців Осипа Безпалка.

Громадськість відзначила річницю Буковинського вічеІсторія відвела для урядування чернівецького бургомістра Осипа Безпалка дуже короткий термін – всього п’ять днів, при цьому нас не може не дивувати, скільки добра для міста зробила ця людина. Насамперед – це опанування анархії, припинення грабежів та унеможливлення погромів, які шаленіли тоді в багатьох містах Східної Европи. Завдяки зверненню Осипа Безпалка по допомогу в постачанні нафтопродуктів до урядових чинників ЗУНР забезпечено стабільну роботу електростанції, тож населення міста Чернівців аж до кінця грудня 1918 року не відчувало перебоїв в електро- та водопостачанні. Було проведено справедливий розподіл дров серед всіх національних громад міста, досягнуто домовленості з чернівецькими банками про видачу мільйонного кредиту для виплати зарплат та пенсій чернівчанам. Осип Безпалко урядував в кабінеті бургомістра чернівецької ратуші навіть тоді, коли румунські війська вже окупували місто, подавши урок мужності і принциповості багатьом своїм колегам.

Громадськість відзначила річницю Буковинського вічеПрипинення урядування Осипа Безпалка як бургомістра Чернівців символізувало ліквідацію українських органів влади Буковини румунськими окупа-ційними військами, тому цей момент глибоко закарбувався в пам’яті сучасників.

Громадськість відзначила річницю Буковинського віче

Громадськість відзначила річницю Буковинського вічеТа наша влада не бажає гідно шанувати цю людину і хоча б портрет Безпалка вивісити в Чернівецькій міській раді.

ДОВІДКА

Буковинське віче (за Вікіпедією) – народні збори, організовані 3 листопада 1918 року в Чернівцях Українським крайовим комітетом (Омелян Попович, Осип Бурачинський та інші), утвореним там 25 жовтня 1918 року, як складова частина Української національної ради у Львові. На зборах були присутні більше десяти тисяч чоловік з усіх повітів Буковини. Збори відбувались на центральній площі міста перед магістратом.
Осип Бурачинський, один із активних організаторів Буковинського віча. Пізніше - державний секретар судівництва (міністр) ЗУНР

Віче проголосило возз’єднання Буковини Північної (загалом Кіцманський, Заставнівський, Вижницький, Вашковецький повіти, українська частина Чернівецького і Серетського повітів та переважно українські громади Сторожинецького, Радовецького та Комполунзького повітів) з Західно-Українською Народною Республікою та злуку з «Великою Україною». Віче також висловило протест проти спроб Румунської національної ради, створеної 27 жовтня 1918 року у Чернівцях, оголосити всю Буковину «румунською землею».
6 листопада 1918 року владу на території Північної Буковини перебрав Український комітет на чолі з О.Поповичем.
Але законні прагнення українського населення Північної Буковини не здійснилися. 11 листопада 1918 року королівська Румунія всупереч волевиявленню Буковинського народного віча захопило Північну Буковину разом з Чернівцями. Тут 28 листопада 1918 року було сфабриковане рішення т. зв. Генерального Конгресу Буковини, що складався винятково з румунів, про об'єднання Буковини з Румунією.
Буковинське народне віче 3 листопада 1918 року стало знаковою подією для кожного буковинця. Про неї не забували і в різній формі відмічали всі наступні роки. З настанням Незалежності України ця подія відмічається особливо широко. З нагоди річниці Буковинського віча 3-го листопада кожного року у Чернівцях відбуваються урочистості за участі представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських, релігійних організацій, політичних партій, діячів науки і культури. Проводяться виставки , присвячені цій події, в обласному краєзнавчому музеї, обласній науковій бібліотеці імені М.Івасюка та обласній дитячій бібліотеці. Впродовж тижня у всіх школах області відбуваються години спілкування, присвячені Буковинському вічу.


Історичне тло події

Впродовж 10-11 ст. Буковина перебувала у складі Київської Русі, в 12 —першій пол. 14 ст. — Галицького князівства, а згодом Галицько-Волинської держави.
Після монголо-татарської навали зв'язки Буковини з галицько-волинськими землями послабились, що призвело до утворення тут на початку 14 ст. окремої Шипинської землі, яка визнавала зверхність золотоординських ханів.
У 40-50-х роках 14 ст. буковинські землі перебували під владою Угорщини. Але невдовзі молдавські феодали виступили проти угорського короля з вимогою надати незалежність Молдові. Буковинська земля надовго (до 1774 р.) потрапила в залежність від молдавських господарів.
Наприкінці 16 ст. Молдова, і в її складі Буковина, були перетворені на звичайну провінцію Туреччини. Тоді ж розпочалася активна румунізація буковинських земель.
У 1774 р. Буковину захопили австрійські війська. Після визнання 1862 року Буковини окремим коронним краєм Австрійської імперії, їй було надано адміністративну автономію. Урядовою мовою була німецька.
У складі Австрійської імперії (з 1867 р. — Австро-Угорщини) вона перебувала до 1918 р.
3 листопада 1918 року Буковинське народне віче в Чернівцях ухвалило рішення про входження Північної Буковини до складу української держави.
Згідно з Сен-Жерменським мирним договором 1919 р. за Румунією було визнано Південну Буковину, а за Севрським мирним договором 1920 р. — і Північну Буковину. Отже, з 11 листопада 1918 року по 28 червня 1940 року вся територія Буковини перебувала у складі Румунії.
СХОЖІ НОВИНИ:
Додати коментар
Ім'я:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть код: *
comments powered by Disqus
Loading...
© 2002 - 2013, всі права захищені. Використання (повне чи часткове) матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на chas.cv.uа в першому або другому абзаці, відкрите для індексування. Чернівецька газета "ЧАС"