Новини
Колонка автора

Петро КОБЕВКО, журналіст:

Буковинська Маланка: видовища без хліба Буковинська Маланка: видовища без хлібаГолова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян і голова Сучавської повітової ради Георге Флутур стояли на сцені у Чернівцях, ніби патриції у Римі. Вони приймали парад Маланок. Плебс радів. Видовища вдалися. Голови задоволені…

Ігор БУРКУТ, політолог:

ГАРЯЧКА ГОЛОВИ, КРИЖАНЕ СЕРЦЕ, БРУДНІ РУКИ ГАРЯЧКА ГОЛОВИ, КРИЖАНЕ СЕРЦЕ, БРУДНІ РУКИКолись чекісти дуже любили, щоб про них говорили: "Лицарі з холодною головою, гарячим серцем і чистими руками". Наскільки цей ідеалізований образ відповідав дійсності, нині суспільство знає дуже добре. А сучасні путінські чекісти роблять усе, щоб перевершити у підлості та безсердечності навіть тих сталінських "лицарів". Гібридну війну з цивілізованим світом, яку вони розв'язують послідовно і невпинно, могла вигадати лише хвора голова, а для втілення задуманого необхідні брудні руки. І зовсім крижане серце...

Петро КОБЕВКО, журналіст:

З Івана зробили пана З Івана зробили панаГолова обласної ради Іван Мунтян і його осередок ВО «Батьківщина» на Буковині діють в унісон з партіями «Опозиційний блок» та «Наш край». Ці дві сили є відгалуженням партії регіонів і її останнім прихистком в Україні.
Як так сталося, що БЮТ з регіоналами у Чернівецькій області не тільки знайшли спільну мову, а й активно співпрацюють на користь не Україні?..
Реклама
ЧАС у соцмережах

ОПИТУВАННЯ
Чи підримуєте ви АТО?
Так
Ні
Утримуюсь
Що, Де, Коли
в сесійній залі Ратуші відбудеться громадське обговорення проекту модернізації електротранспорту Чернівців за рахунок залучення кредитних ресурсів ЄБРР та грантових ресурсів ЄС.
в області відбудуться заходи з відзначення Дня Соборності України.

о 14.30 на Центральный площі міста відбудеться покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченка.

О 15.00 в обласній філармонії пройдуть урочистості за участі представників крайової влади та громадськості.
Програмою передбачено святковий концерт та вручення державних нагород, почесних грамот обласної державної адміністрації, обласної та міської рад.
Від учасників святкового зібрання представники учнівської молоді покладуть квіти до могил Героїв Небесної Сотні та загиблих в АТО.
В 207 кабінеті міської ради відбудеться засідання архітектурно-містобудівної ради.
в приміщенні ЦНАПу (вул.Героїв Майдану,7) Центр надання адміністративних послуг публічно прозвітує перед громадою міста Чернівці про результати своєї роботи за 2016 рік.
в офісі ОПОРА Чернівці (Головна, 27) відбудеться громадська майстерня щодо роботи з реєстрами, Системою публічних електронних закупівель ProZorro, e-data та ін. ділитись знаннями буде журналістка Надія Вірна.
в школі №24 м.Чернівці відбудеться захід присвячений до Дня Соборності України – «Єдина Соборна Україна»
В межах заходу буде проведено конкурс дитячого малюнку в режимі скайп-конференції між учнями школи №24 та учнями школи з м. Лисичанськ Луганської обл.
Під час заходу буде проведено патріотичний флешмоб «Ланцюг єдності». А також пролунає національний гімн України.
22 січня о 12.00
у залі учбово-методичного центру культури Буковини відбудеться відкриття обласної виставки творчих робіт образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва учнів художніх шкіл та шкіл мистецтв ІІІ обласного туру Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!»
24 січня о 16.00
24 січня о 18.30
1 лютого о 19.00


Календар
«    Січень 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Партнери

ДРУГИЙ ШАНС МАЙДАНУ. Чи зможе Народне Віче змінити Історію?

6-12-2013, 18:28 / Коментарів: 0
Те, що відбувається тут-і-зараз, в центрі Києва, з точки зору політичної філософії та політології слід визнати революцією.

Не бунтом рабів, не карнавалом приколістів, не перформансом художників-постмодерністів, не флешмобом студентів, а усвідомленим протестом свідомих громадян проти феодально-олігархічної соціальної системи. Ці події, як і революцію 2004 року, можна класифікувати як буржуазну революцію, але таку, якою вона є не в XVII-XIX століттях, а у XXI столітті – в умовах постіндустріального інформаційного суспільства, в добу кризи Модерну, в умовах переходу до VI технологічного укладу.

При цьому в українському протесті євро-тема відходить на другий план, а на першому – усвідомлення, що нелегітимною є влада, яка розпочала війну проти власного народу, нелегітимною є вся соціально-політична система, яка з України-як-земного-раю робить Україну-пекло, яка змушує тікати найрозумніших людей, а тих, хто не втік, перетворює на кріпосних люмпенів.

Кривавий розгін Майдану в ніч на 30 листопада став шоком для всього українського суспільства, світовою топ-новиною та підставою для розривання "суспільного договору" між владою та народом.

Політична теорія розрізняє два відмінні явища: легальність (відповідність писаному закону) та легітимність (моральна довіра, яку народ надає владі).

Насправді, немає єдиного критерію для всіх країн та політичних систем – за якою саме межею влада втрачає легітимність. Жорстокість дій "беркуту" можна порівняти з жорстокістю дій ОМОНу під час розгону демонстрації на Болотній площі у Москві 6 травня 2012 року, але в умовах російської політичної культури подібний тип поведінки ще не є підставою для визнання влади нелегітимною. Події 4 червня 1989 року в Китаї, коли в Пекіні на площі Тяньаньмень танками було розчавлено сотні китайських студентів, стали підставою для персональних санкцій по відношенню до членів уряду Китаю, але не призвело до делегітимізації системи всередині країни.

Але українські події, виміряні критеріями, категоріями та уявами про добро і зло української політичної культури та української політичної системи, повністю делегітимізують верховну владу в цілому, а також осіб, які займають певні керівні посади.

Нелегітимність влади та уявлення про суверенітет та природнє право народу – це концептуальна основа для цікавих дій. Так, 1 грудня був простір для історіотворчості – прямо на Народному Вічі на Майдані: там могло відбутись проголошення нового органу народного самоврядування, який би спирався на принципи народної довіри та прямого народовладдя. Такий орган мав би звернутись за визнанням до країн Європи, США, РФ, Генеральної Асамблеї ООН, Ради Європи та інших.

Але подібний сценарій є, по-перше, ризикованим, по-друге, має багато застережень, по-третє, під нього немає достатньої кількості "буйних" опозиціонерів, які б не побоялись взяти на себе не лише владу, а також і відповідальність. По-четверте, його успішна реалізація могла мати місце лише протягом одного дня – неділі, 1 грудня. Бо кривава субота надавала максимального розголосу діям влади, похитнула їхні ряди (Льовочкін, Богословська, Жванія) і мобілізувала незлічену кількість громадян на акцію Народного Віча. Наступні ж події, насамперед, провокація із штурмом Адміністрації, позбавляли опозицію тих переваг, що в них були після розгону Майдану. Вікно можливостей прикрилося.

Автор цих рядків абсолютно переконаний, що Юля Тимошенко, будь вона на свободі, діяла б саме так або подібним чином. Але її рівень політичної енергетики та харизми є унікальним в нинішній українській політиці (через що вона, власне, і сидить).

Слід зосередитись і на засторогах, які мав той проект.

По-перше, подібні дії є незаконними, тому їх не визнають Європа та США.

Але можна згадати, як у листопаді 2012 року і країни ЄС, і США визнали сірійську опозиційну коаліцію в якості єдиного легітимного представника сірійського народу та тимчасового уряду.

По-друге, проголошення неконституційного органу може спровокувати розкол країни – за зразком Сіверськодонецька-2004.

Якщо зволікати та довго вирішувати, то подібна загроза стає реальною. Але після кривавої суботи влада була деморазілованою та не здатною на дії щодо розколу країни.

По-третє, подібні дії опозиції можуть спровокувати силову відповідь влади та великий громадянський конфлікт, а то й громадянську війну.

На тлі кривавої суботи та того шоку, що пережило все українське суспільство, вірогідним сценарієм був би перехід силовиків на бік народу та відмова застосовувати зброю проти мирного громадського протесту. Коли для більшості громадян є очевидною нелегітимність влади, подальші події розгортаються як сніжний ком.

По-четверте, такі дії незаконні, за них передбачена кримінальна відповідальність. І оце питання заслуговує найбільшої уваги.

Опускаємо питання про те, чи можна подібні гіпотетичні дії вважати "крайньою необхідністю", чи можна до їхньої кваліфікації застосовувати принцип аналогії закону та права, чи можуть опозиціонери скористатись депутатським імунітетом від переслідування (про останнє можна було б попитати Ігоря Маркова).

Але описані події з проголошення неконституційного органу можуть трактуватись як незаконні, але легітимні, чия легітимність спирається на природнє право.

Природнє право (естественное право, jus naturale) аж ніяк не є правовим нігілізмом, не є ситуацією "загибелі права", не є відходом од принципу пріоритету права. Природнє право та філософсько-правові доктрини – це основа європейської правової культури, це фундамент європейських правових систем (і римської континентальної, і англосаксонської).

Природньоправові доктрини є основою філософії права. Природне право виходить з уявлення про те, що поруч з позитивним правом, основу якого складає діюче законодавство (точніше, не поруч, а над ним), є певні універсальні і всезагальні духовні начала, цінності, ідеї, які є мірилом істинності позитивного права і яким воно повинно відповідати. Інакше позитивне право втрачає свою філософську, метафізичну та соціально політичну правоту і перетворюється на "неправове право". Тому й надзавдання будь-якої правотворчості полягає в тім, аби скоротити відстань між позитивним законом та природнім правом, аби актуалізувати природньоправові цінності в позитивно-правовому дискурсі – щоб вони стали основою у правозастосувальній діяльності.

Природнє право обґрунтовує не лише сучасні концепції та декларації прав людини, але й право народу на повстання проти узурпаторів влади. В Декларації Незалежності США повстання проти нелегітимної влади вважається навіть обов'язком перед Богом. Згідно ст. 5 Конституції України, "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу". Саме на неотоміській доктрині природного права ґрунтувались вироки Нюрнбергського трибуналу над злочинцями Другої світової війни.

Тож чи вдасться повторити ситуацію, яка склалась 1 грудня? Чи відкриється друге вікно для історіотворчості?

Автор цих рядків не готовий взяти на себе моральну відповідальність однозначною відповіддю на це сакраментальне питання.

Але за той тиждень, що минув з кривавого розгону Майдану, відбулося багато нового.

1. Зібрався великий Майдан вкрай вмотивованих, адекватних, свідомих людей – з усіх регіонів країни.

2. Ситуація спочатку хитнулась в бік опозиції, партія влади нібито посипалась, але згодом влада відіграла ситуацію на свій бік – парламентське голосування про відставку уряду провалилося.

3. Опозиція не має ані чіткої стратегії дій, ані багатоваріантивного сценарію. Тактика ж зводиться переважно до очікування. Морально опозиція готова погодитись до мінімальної та символічної перемоги.

4. Громадяни Майдану поступово втрачають віру в опозицію, звинувачують її в домовленостях з владою, радикалізуються, є чимало планів та стратегій революційної самодіяльності.


Звісно, могла б бути красива сцена з тим, як на Майдані під час Народного Віча 150 опозиційних депутатів складають свої мандати, обнуляючи тим самим парламент і провокуючи нові вибори. Але тепер ця можливість за Конституцією відсутня.

Ситуація схожа, скоріше, на пат: ані влада, ані опозиція не можуть висунути переможну логіку розвитку ситуації.

Не виключено, що це саме той випадок, коли ми зможемо побачити живу Історію – як витвір Божественної Мудрості.
Андрій Окара, УП
P.S.
Той факт, що до революції призвели події навколо непідписання договору з ЄС про асоційоване членство України в цьому союзі, той факт, що українське суспільство глибоко вистраждало євро-тему, може і повинен стати основою для перегляду деяких умов угоди в майбутньому – коли питання про асоціацію знову стати актуальним. Взагалі, питання євроінтеграції України по завершенні революції з ідеологічного формату повинно перейти у політ-економічну площину, українські політики повинні навчитись боротися не лише за євро-цінності в Україні, але й за українські інтереси в Європі.

P.P.S.
Не виключено, що одіозних очильників режиму чекає режим персональних санкцій з боку Заходу. За неофіційною інформацією з північноамериканських білявладних джерел, найближчими днями може бути введений (якщо вже не введений) режим персональних санкцій (в'їзд в деякі країни, арешт рахунків та корпоративних прав) проти міністра МВС та членів його родини (дітей).

P.P.P.S.
Автор цих рядків готовий надати інтелектуальну допомогу усім зацікавленим представникам сил Добра (на волонтерських засадах). Противникам концепції природного права – прохання не турбувати.

P.P.P.P.S.
Усі обставини, географічні назви, імена людей, посади, назви органів є вигаданими. Будь-який збіг з реальними обставинами і реальними людьми є випадковим.

P.P.P.P.Р.S.
Цей блог заохочує усіх розумних та небайдужих до поширення тексту та його обговорення (у коментарях).
СХОЖІ НОВИНИ:
Додати коментар
Ім'я:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть код: *
comments powered by Disqus
Loading...
© 2002 - 2013, всі права захищені. Використання (повне чи часткове) матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на chas.cv.uа в першому або другому абзаці, відкрите для індексування. Чернівецька газета "ЧАС"