Новини
Колонка автора

:

Леонід Кравчук: Я буду стріляти до останнього, поки мене не знищать. І так буде робити кожен українець Леонід Кравчук: Я буду стріляти до останнього, поки мене не знищать. І так буде робити кожен українецьПро це в інтерв'ю Радіо Свобода заявив перший президент України, яка 26 років тому стала незалежною державою.

:

Не зрікаються в любові Не зрікаються в любовіНайтемніше перед світанком. А я знаю, що він почнеться ще в цьому десятилітті.

Петро КОБЕВКО, журналіст:

У селі Лашківка Кіцманського району відбуваються бойові дії з використанням вибухових предметів У селі Лашківка Кіцманського району відбуваються бойові дії з використанням вибухових предметівВійна між головою сільради Борисом Нечаєм, депутатами та підприємцями триває у Лашківці та Витилівці не один день і уже не перший рік. Бойові дії то загострюються, то стихають, але не зникають.
У ніч на 8 серпня Лашківському сільському голові спалили автомобіль «Мерседес-Віто».
Реклама
ЧАС у соцмережах

ОПИТУВАННЯ
Чи підримуєте ви АТО?
Так
Ні
Утримуюсь
Що, Де, Коли
у фойє театру 2-го поверху відбудеться прес-конференція з нагоди ВІДКРИТТЯ 87-го ТЕАТРАЛЬНОГО СЕЗОНУ.
Йтиметься про наступні прем’єри, участь театру у фестивалях в Україні та Румунії та підготовку до XII фестивалю комедії «ЗОЛОТІ ОПЛЕСКИ БУКОВИНИ».
в сесійній залі міської ради скликається 36 сесія Чернівецької міської ради VІІ скликання.
На розгляд засідання виноситься 68 питань. Серед них, зокрема, такі:
у 207 кабінеті міської ради відбудеться засідання архітектурно-містобудівної ради.


Календар
«    Серпень 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Партнери

Румунізація наступає

1-08-2013, 14:25 / Коментарів: 48
Румунізація наступаєУ селі Ропча Сторожинецького району почалася антиукраїнська істерія. І, як не дивно, спровокували її вчителі місцевої школи. Трохи підлив оливи у вогонь і священик православної церкви Московського патріархату.

А все почалося з того, що у цьому селі кілька родин виявили бажання, аби їхні діти з першого класу вивчали українську мову. Село румунізоване. Та все ж там є й українці. Є люди, котрим не байдужа доля своїх дітей. Її вони пов’язують з Україною. Тому й прагнуть дати дітям відповідну освіту. Аби після закінчення школи випускники мали змогу навчатися у будь-якому вузі України. Згодом вони могли б мати відповідну працю та навіть окремі переваги. Адже, спілкуючись у румуномовному середовищі, могли би вільно володіти двома-трьома мовами.

У 2011 році назустріч батькам пішла й місцева влада, обласне управління освіти і науки. Було відкрито перший україномовний клас. Туди записалося 8 дітей. Вони із задоволенням вчилися, здобували знання, мовні навички. Про те, що влада й батьки, які віддали дітей до україномовного класу, вчинили вірно, свідчили високі результати. Діти добре розвивались, успішно оволодівали знаннями. І вже наступного року до україномовного класу зголосилося піти 15 дітей. Знову всі були задоволені результатами. Таким чином у селі не на словах, а на ділі утверджувалася відома усьому світові буковинська толеранція. На жаль, довго так не тривало.

У травні цього року в селі Ропча відбулися батьківські збори. Ніби грім серед ясного неба пролунали загрозливі для національної безпеки слова і гасла, кинуті окремими вчителями. Хтось сказав, що українські класи топчуть «нашу» (румунську) історію.

На зборах панувала атмосфера засудження тих батьків і вчителів, директора і сільського голови, котрі говорили про переваги навчання дітей в україномовних класах. Але ж ми живемо в Україні. Після закінчення школи випускники підуть вчитися до вищих навчальних закладів. І не обов’язково тільки тих, де викладання відбувається румунською мовою. Чимало їх вступатиме до вузів столиці України Києва, а також Львова, Одеси, Дніпропетровська, Харкова, Донецька. А без знання мови там вони вчитися не зможуть. Румунською діти оволодівають у сім’ях та серед односельців. Але ж і державну мову треба знати. Бо живуть в Україні. Тут будуть навчатися, тут будуть працювати.

На батьків, які мали намір віддати своїх дітей до першого класу з українською мовою навчання (а таких було більше десяти) розпочався неприхований тиск. Більше того, були й погрози. А коли дискусія зашкалила, то громадяни України (а вони всі є громадянами нашої держави) прямим текстом вимагали відділення і приєднання до Румунії.

Колишній вчитель місцевої школи Зегре українську мову в школі чомусь образно назвав «топтанням по могилах предків». Яких предків? Тих, хто в 1918 році загарбав Буковину і заборонив тут розмовляти українською? То це були румунські фашисти. Вони разом з нацистською Німеччиною брали участь у Другій світовій війні. Вони карали українців за рідну мову, культуру. За те, що називалися українцями.

«VORBESTE NUMAI ON ROMANESTE» — «Говоріть тільки румунською». На кожному кроці зіштовхувалися буковинці з тотальною насильницькою румунізацією. То це ж були фашисти. А зараз світ інший.
І ні Зегре, ні Доскалюк, ні Гобне, ні Маращук, Михайлюк, Ікованюк та інші сільські інтелігенти не повинні забувати, що вони є громадянами України, а не Румунії. Тому повинні підпорядковуватися і шанувати закони Держави.

Нехай уважніше придивляться до своїх прізвищ. Вони всі мають українські корені та етимологію.

Натомість якась незрозуміла агресія існує у них до всього українського. О. Гобне каже, що принципово відмовляється говорити українською мовою.

На зборах говорили, що територія села Ропча – спокон-вічна румунська територія. А відкриття українських класів – це «зрада румунських національних інтересів».
Е ні, друзі милі. Такими словами просто так не розкидаються. За них треба відповідати. Якщо настільки мила комусь із них Румунія, то Україна силоміць нікого не тримає: хоч зараз можете їхати в Румунію, там жити, користуватися благами країни… Можете жити й тут. Але не як громадяни України, а як громадяни Румунії. Таким чином можна офіційно і цілком законно оформити свої стосунки з Україною. Це буде чесно і справедливо.

Україна, незважаючи на наявні в економіці, політиці та владі проблеми, докладає максимум зусиль для задоволення потреб національних меншин. Водночас держава розуміє, що для інтеграції у суспільстві дітям треба вчити і знати українську мову. Тому створює умови для цього.

Іноді створюється враження, що Україна робить набагато більше для національних меншин, ніж для корінної української нації.

Тільки у Чернівецькій області, де проживає 114,6 тисяч румунів (12,5%), є 87 шкіл з румунською мовою навчання всіх предметів по 6 клас, де румунська викладається окремо. Є Боянська гімназія, Новоселицький та Герцаївський ліцеї, Чернівецька окрема гімназія та багато інших навчальних закладів.

У Румунії ж, де проживає більше 200 000 українців, нема жодної школи, жодного класу, жодного кабінету української мови чи українознавства. Кілька шкіл вивчають укра-їнську лише факультативно, в об’ємі 4-х годин на тиждень.

То про які і де зради національних інтересів може йтися? Та в українців, наприклад, Негостини (де проживає майже 100% українців) навіть думки не може виникнути стосовно того, щоб закрити румунську школу. А відкрити хоча б один український клас вони не можуть.

І, насамкінець, коли Україна створила всі умови для забезпечення національно-культурних інтересів меншин, зокрема румунської, вона має право з них питати і про лояльність у ставленні до держави та повагу до її законів.
Петро КОБЕВКО


Р.S. Нездорові процеси румунізації в селах Буковини призводять до того, що батьки змушені возити своїх дітей до шкіл за багато кілометрів від дому, аби вони мали змогу вчитися українською мовою. Наприклад, частина дітей з села Волока Глибоцького району змушена щодня їздити на навчання до 22-ї школи міста Чернівці. А це добрий десяток кілометрів.
СХОЖІ НОВИНИ:
2 серпня 2013 13:21 - Буковинець з написав(ла): в матеріалі
Справедливо написано. Коротко і по суті. На жаль наші реалії нині такі, що хто би міг захищати українські інтереси у владі не працює. Його там не потребують.
2 серпня 2013 14:17 - Патріот з написав(ла): в матеріалі
Спасибі жителям Буковини за депутата Пописку
2 серпня 2013 17:19 - Управління освіти Сторожинецької РДА з написав(ла): в матеріалі
Відповідно до п.55 Положення про загальноосвітній навчальний заклад батьки та особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за здобуття дітьми повної загальної середньої освіти і зобов’язані забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, почуття шанобливого ставлення до Вітчизни, сім’ї, державної та рідної мов, повагу до національної історії, культури, цінностей інших народів, виховувати у дітей повагу до законів, прав, основних свобод людини.
Кожен громадянин України має право на рівний доступ до здобуття якісної освіти.
Мережа навчальних закладів Сторожинецького району задовільняє освітні потреби кожної людини відповідно до її інтересів, здібностей та потреб суспільства. Забезпечується право національних меншин на задоволення освітніх потреб рідною мовою, збереження та розвиток етнокультури, її підтримку та захист державою. У навчальних закладах, в яких навчання ведеться мовами національних меншин, створюються умови для належного опанування державної мови.
Відповідно до бажання батьків та поданих ними заяв про зарахування учнів до навчального закладу, при Ропчанському НВК функціонують паралельно класи з румунською та українською мовами навчання.
3 серпня 2013 09:45 - mysliwy з написав(ла): в матеріалі
Скриньку Пандори законом Ківалова-Колесніченка відкрито! Тепер треба чекати коли їх нагородять ще румунською медаллю за "...внесок в розвиток румунської мови...".
3 серпня 2013 19:03 - Українець з написав(ла): в матеріалі
Хто автор цього гамна?Він хочь спілкувався з цими людми?Сором для газети!!!!
3 серпня 2013 19:13 - Агрипина Ропчану. з написав(ла): в матеріалі
Шановні автори цієї статті...Я в шоці!!!!!!!!!!Навчиться будь-ласка писати вірно та коректно прізвище людей!Одразу видно вашу грамотність,ви ж кореспонденти!Що до румунізації...Не по далеко від Вас є архів...Зверніться по данні до нього,і Вас здивує те що ви там знайдете...Хто кого румунізує чи українізує...Хіба Ви можете пійти проти закону підписаний президентом В.Ф.Януковичем?Що з Вами?А автору хочеться передати-коли береться за писання статей,нехай думає тим що між вухами,а не тим що між ногами.....
3 серпня 2013 20:53 - Л.Г.Няйко з написав(ла): в матеріалі
Шановно редакціє!До вас звертається директор Ропчанського НВК.Це все брехня!У нас відкрито 2 класи з викладанням українською мовою.Як що цього року бажаючих не було,то що нам робити?Змусити батьків до цього ми не маємо право.Наші вчителі володіють українською мовою на професійному рівні.Хто сказав що вони відмовляються говорити українською?Запрошую до нас журналіста який написав цю статтю.Нехай по спілкується і сам переконається у цьому.З повагою Л.Г.Няйко.тел.56-2-44.Чекаємо на Вас.
3 серпня 2013 21:05 - Ваша помста з написав(ла): в матеріалі
Ого!Ганьба!Я не знав що слово ,,наступає,,є українським!Сором журналюгам.Не дарма газету Час ніхто не читає.Поштарі засовують її у забори та дверцята туалетів щоб позбутися іі.Ганьба!
3 серпня 2013 21:19 - Марищук. з написав(ла): в матеріалі
Хлопці та дівчата,може вам ксерокопію паспора надіслати?Я Марищук,а не Маращук.
3 серпня 2013 23:57 - петрике з написав(ла): в матеріалі
слухай кобевкуцею пупє-н пуце.
Село РОПЧЯ з самого першого дня свого існування румунске.Не іде румунізвція Ропчи а украинизація села. Завдяки таких патриотів як ти хоцен-поцен.
Тоб-то їде дезнаціоналізація. Дай бог щоб знову прийшли росияне щоб ви залишилися без мови, без історії, Ваша политика вам перевернеться боком. бо румуні оапанують українською щвідше ніж ви олухи и займуть всі керівні міста, а ви будете як завжди дурнями батраками у своєї неньки. хохляцької держави яка никому не потрибна.
4 серпня 2013 11:14 - Пупє-н пуци з написав(ла): в матеріалі
Єй,ви дурні з газеди Час!Перед тим як щось писати для друку,вивчайте історію!Фашизм з,явився в Європі в 1921,а ви пишите що в 1918 в Румунії.Мало вас били!А короче---Пупє-н кур роминій!!!!!!!!!!!!
4 серпня 2013 18:13 - Мама учня 2-го класу Ропчанського НВК з написав(ла): в матеріалі
Шановний пане Кобевко: по перше коли ви пишете якусь статтю, то повинні оперувати фактами; а не плітками які донесли до ваших вух якісь ворони! На якій підставі ви звинувачуєте людей, тоді коли це що написане у вашій статті все до єдиного слова БРЕХНЯ!!! Наші вчителі працюють в румунський школі, в румунському селі і ніколи і нікого з нас батьків, або учнів румунських чи українських класів не ображали, не змушували ні до яких порушень закону! Ми батьки самі обираємо до якого класу давати дітей. До того ні разу я особисто ніякої агресії до української мови з боку вчителів не помічала! Дякую нашим сільськім вчителям за їхню працю і повагу до учнів та батьків. sad
4 серпня 2013 21:09 - Ropceanu з написав(ла): в матеріалі
Dle Kobevko!Ma adresez cu cavantul Domn, desi nu sunteti nici Domn, nici pan. Mai degraba sunteti un fel de terkea-berkea. Un pescuitor in ape tulberi. Un instigator la vrajba interetnica.
Lasa-ne in pace. Nu ne mai musca atata de cur. Ai vre/o placere din asta, sau te platesc baetii cu ochi albastri de pe Sevcenko ca sa le dai de lucru. Copiii nostri si noi parintii lor ne vom descurca fara de grija fariseica a domniei tale. Ocupate de etnicii ucraineni care si-au pierdut limba, nu de noi, populatia romaneasca din nordul Bucovinei, nordul Basarabiei si din fostul tinut Herta. Dumneata doar te-ai nascut in alta parte a Ucrainei. Di-te si fa ordine la dumneata acasa nu in curtie noastre. Cine vrea sa aiba studii superioare dintre copii nostri si care sunt capabili de carte vor invata oriunde.Mai bine ajuta-ne sa deschidem o universitate cu predarea obiectelor in limba romana cu cateva sectii> limbi straine, medicina, istoria, dreptul, administratia publica si deservirea comunala, comert etc. Si o sa/ti punem atunci monumente prin satele noastre, ca unui ucrainean adevarat si prieten al romanilor, dar asa ne faci ca sa scuipam cand auzim de dumneata ca de Uciga-l Crucea.
4 серпня 2013 21:18 - Андрій з написав(ла): в матеріалі
Інтересно, чи є українська мова в школах на кордоні Росії з Україною? Дайте відповідь - румуни...
4 серпня 2013 21:34 - Москаль читатель Часа з написав(ла): в матеріалі
Свого відцуралися
17-09-2011, 11:53 / Коментарів: 0
В Москві лише одні батьки хочуть вчити дитину українською

Українська діаспора не змогла знайти бажаючих вчитися в українському класі у Москві.

Про це повідомив міністр освіти і науки Росії Андрій Фурсенко, передає УНІАН.

"Я вважаю, що відкрити такий клас було б дуже здорово. З погляду фінансування, приміщення немає жодних проблем, але поки що немає бажаючих у ньому вчитися", - сказав Фурсенко.

Він зазначив, що Посольство України в Росії провело дуже серйозну роботу серед української діаспори, але не знайшло бажаючих.
За словами міністра уряду Москви, керівника департаменту освіти російської столиці Ісаака Каліни, поки що є лише одна заявка від батьків, які б хотіли, щоб їх дитина вчилася в українському класі.

Він підкреслив, що відкрити клас з українською мовою навчання легше за все, тому що завжди є можливість знайти вчителів.
---------------------------------
Возможный ответ на вопрос почему украинцы Румунии не хотят учится РІДНОЮ МОВОЮ. Мы это не одобряем.Если они украинцы должны учится на своем родном языке. Так нормально і разумно/ Как учатся все мадяры Румынии на своем. Имея сотни школ и несколько своих учебных заведений, театров. музеев, сотен памятников. А ви хочете чтобы ми были как украинцы Румынии? Что они хотят учится на украинском и им запрещают это? Сколько заявлений написали они/ Напечатайте и ответы румынских управлений образования которые им не дают учится на родном. Ганьба пан Койбевко!
=====================================================
4 серпня 2013 21:47 - Кыид ФУТАКЕ ну ФУ ТИКЭ з написав(ла): в матеріалі
Мэй Петрикэ - пуцэ микэ. Н-о сэ-й поць фрека пе ромынь. Кыт ну те-ай опинти ту. Ей ау фунду кам маре пентру виермишорул тэу. Kаутэ-ць алтэ преокупаре.
4 серпня 2013 23:20 - Вам. з написав(ла): в матеріалі
Увага-увага!З Вашою поведінкою,румуни заберуть вишиванку а турки шаровари.З чим ви залишитись?З голой сракою!У вас нічього не має!!!!!!!!!
5 серпня 2013 08:25 - вчителька з написав(ла): в матеріалі
Моі колеги наполегливо організовують виступи проти украіномовних класів! Суть одна- бояться залишитися без роботи і ніякоі політики , нікому не цікавить доля і думка односельців Я про це постійно кажу
5 серпня 2013 09:14 - Українець з написав(ла): в матеріалі
Автор так тримати! Відбирати у дітей перспективу нормального навчання та працевлаштування, можливість інтеграції в суспільство своєї країни? Заради чого? Навіщо? Люди, схаменіться. Вчіть українську, навчайтеся українською. Ви ж громадяни України! (а може не тільки?))))
5 серпня 2013 10:08 - Батьки з написав(ла): в матеріалі
До редакції звертаються група батьків які були присутні на тих зборах.Ми всі ошаленіли.На тих зборах на йшла мова про українську мову або про українізацію села про це можуть підтвердити протоколи цих зборів.Дійсно,колишній наш вчитель Зегря, а не Зегре,і отець Констянти,але як батько 3-х дітей які навчаються в данній школі,підняли питання про грубе порушення дисципліни в данному закладі.А саме депутат сільської ради Вікован В.(громадянин україни з 2-ма паспортами румунським і українським)в присутності учнів та директора Няйко Л.Г.став ображати вчительку Ікованюк Є.І. на що директор навіть не відреагувала.Було підняте питання щоб виключити його з батькивського комітету.
Ми дуже вдячні що в селі Ропча,знайшовся такий захисник української мови.
Може з вашою допомогою ми отримаємо відповіді на те що Обласне управління закриває очі а районне взагалі спить.Справа в тому що директор Няйко Л.Г без підставно звільнила громатянина України Меглей І.і на його місце прийняла на роботу громадянина Румунії(тоб то чоловіка її сестри)на посату оператора електро котельні,хоча він в загалі не володіє ні українською а ні російськими мовами.По його вині,у січні місяці сталося пожежа,яка обійшлась державі у сотні тисячі гривень.Ось так ми любимо державу...Тай ідемо далі...
А пані директор спеціаліст хімік,тримала учнів 4 уроки не вживаючи жодних зоходів,учням ставало погано,рвали та мали голово кружиння.Після цього,школа 2 тижня не працювала.Діва тривають далі..
Сестра директора,яка працює бібліотекарем,має 2 курси навчання в Румуніі,(жодної= вищої освіти)викладає ІСТОРІЮ УКРАЇНИ!!!!!!!!!!!В 9-му та 11-х классах.Ну як вам це?Скажіть будь-ласка,в якому станні була вчителька української мови,методист,автор програми по викладанню української мови та літератури і взагалі перший вчитель по області,Івончак С.М.коли повернувшись з відпуски на роботу,директор Няйко сказала що не має роботи для неї а на її місце прийняла за (2000 долларів)ученицю яка тільки поступила в увіверситет,не мала взагалі уяву що таке сесія,що таке пари,і та викладала українську мову в старших класах.При перший же перевірки з районо,вона слухала музіку в 10-му класі під час уроку!На що інспектора сфатило сердеце і леді відкачали.І таким чином хочемо зауважити що нікому,ні директору,ні районо,ні облоно,всім байдуже доля дітей.Навіть вчителям які так гордо говорять що вони викладають у класах з викладанням українською мовою,не маєчі освіти належної.Вчителька Меглей А.П.як що дитина не розуміє українською,то вона навіть румунською не може пояснити термінологію.Про що ми говоримо?Ім усім лиш би набити кішені хабарами,та замовляти подарунки.Просимо дайте відповіді на ці запитання.Вікован,Давідян,Котинян та багато інших.
Додати коментар
Ім'я:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть код: *
comments powered by Disqus
Loading...
© 2002 - 2013, всі права захищені. Використання (повне чи часткове) матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на chas.cv.uа в першому або другому абзаці, відкрите для індексування. Чернівецька газета "ЧАС"